W ostatnim tygodniu sierpnia w szkołach przeprowadzane były egzaminy poprawkowe.
Próg zaliczenia egzaminu zależy od konkretnej placówki. W przypadku większości szkół to 30 % i wówczas uczeń otrzyma ocenę dopuszczającą. Co ważne, egzamin powinien umożliwić otrzymanie każdej oceny, a nie tylko dopuszczającej. Prawo do poprawki ma uczeń, który nie zaliczył jednego lub dwóch przedmiotów obowiązkowych.
Czytelnicy piszą …..
„Witam. Chciałabym zadać pytanie dotyczące egzaminów poprawkowych odbywających się w sierpniu. Nie zdałam egzaminu co mogę zrobić?
Prosiłabym o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję ”
Niezdany egzamin poprawkowy nie zawsze oznacza brak promocji….
Jeżeli uczeń nie zdał poprawki z jednego przedmiotu to istnieje możliwość regulowana prawnie, które dopuszcza klasyfikację ucznia z niezaliczonym przedmiotem, jeśli uczeń złoży wniosek o warunkową promocję a nauczyciele uwzględnią możliwości edukacyjne ucznia i wyrażą zgodę na promocję do kolejnej klasy. Mowa o tak zwanym „warunku”. Taki „warunek” promowania do klasy programowo wyższej można otrzymać uczeń tylko raz w ciągu danego etapu edukacyjnego.
Czytelnicy piszą…..
„Moja córka, uczennica klasy pierwszej nie opuszczała zajęć szkolnych, frekwencję roczną ma 93%, oceny końcoworoczne to czwórki i trójki. Niestety z przedmiotu ….. nauczyciel wystawił jej ocenę niedostateczną. Przez całe wakacje uczyła się, dodatkowo chodziła na korepetycje. W tym tygodniu przystąpiła do poprawki, którą nie zdała. Wiem, że warunkowo może przejść do następnej klasy, jest załamana, nie wychodzi z domu, cały czas płacze i mówi że nie che już wrócić do tej szkoły. Co mogę jeszcze zrobić ?”
” … nie zdałam poprawki, czuje się fatalnie, byli gorsi i zdali 🙁 znacie to uczucie? co robić? załamać się można 🙁 nie daje rady ;(((((((((((((((( „
„…. doradźcie coś proszę ludzie jestem załamany! Wyszła pani i powiedziała że nie zdałem poprawki z ………….. 2 miesiące przed końcem roku, przestałem uczyć się wszystkich przedmiotów, zakuwałem tylko ……………… bo nie chciałem jedynki. Chodziłem za nią żeby mnie pytała a ona do mnie – widzimy się w sierpniu 🙁 Były osoby dużo słabsze ode mnie jakimś cudem dwóje miały, a ja? Teraz ulali mnie na poprawce. Ja się uczyłem i co mi z tego?„
„Chodzę do szkoły…………….. na świadectwie same 4 i 3 nie zdałam poprawki z …………… i warunku nie dostałam. Powiedzieli mi, że „wyjdzie mi to na dobre”. Jestem załamana ……”
Odpowiadamy…. UWAGA!!!
Jeżeli nie zgadzasz się z procedurą przeprowadzonego egzaminu poprawkowego w wyniku którego uczeń otrzymał niezadowalającą ocenę (w tym ocenę niedostateczną) to pamiętaj………
Zgodnie z art. 44n ust. 7 ustawy z 7 września 1991r. o systemie oświaty w ciągu 5 dni roboczych (!!!) od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego rodzic, opiekun prawny może pisemnie zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły.
Powyższy przepis prawny oznacza, że jeżeli egzamin był w poniedziałek 26 sierpnia to do następnego poniedziałku, czyli 2 września rodzic ucznia ma jeszcze czas złożyć zastrzeżenie do dyrektora szkoły. Jeżeli we wtorek 27 sierpnia to do wtorku 3 września można jeszcze złożyć zastrzeżenie. Jeżeli egzamin poprawkowy był w środę 28 sierpnia to zastrzeżenie można złożyć do 4 września i tak dalej…. pamiętaj zastrzeżenie należy złożyć w ciągu 5 dni roboczych od dnia przeprowadzonego egzaminu.
W sprawie egzaminów poprawkowych rozmawialiśmy z wizytatorami z różnych województw. Okazuje się, że w Polsce jest wiele szkół których sukcesem jest to, że od lat nie ma tam egzaminów poprawkowych. Jeden z wizytatorów powiedział: „nauczyciel powinien z ucznia wydobywać to co uczeń wie, a nie udowadniać czego nie wie. Egzamin to rozmowa, a nie odpytywanie”, drugi powiedział „szkoła to uczeń jego rodzic a dopiero nauczyciel, dyrektor” , kolejny podziękował, że sprawa uczniów jest dla nas ważna.
Wszystkim uczniom, rodzicom redakcja GFI życzy dużo sił. Do tematu powrócimy!
Tekst: Anna Nowak źródło: USTAWA z dnia 7 września 1991 r.o systemie oświaty(Dz. U. z 2024 r. poz. 750 i 854) ogłoszono dnia 17 maja 2024 r. obowiązuje od dnia 25 października 1991 r. historia od dnia 21 czerwca 1996 r.
Dodaj komentarz