Zakład Opiekuńczo Leczniczy (ZOL) w Gnieźnie od 40 lat jest miejscem dla pacjentów z chorobami psychicznymi wymagających stałej opieki hospitalizacyjnej. W ośrodku pracuje wyspecjalizowana kadra, jest domowa atmosfera i empatia.
Starosta, któremu podlega placówka, postanowił przekazać ją marszałkowi. Przynoszący zyski zakład miałby zostać poddany likwidacji, a pacjenci wraz z personelem mieli trafić do budynku szpitala wojewódzkiego. (źródło: tvp.info)
Dla przypomnienia Marszałkiem województwa wielkopolskiego jest Marek Woźniak, który podobnie jak gnieźnieński starosta Piotr Gruszczyński reprezentuje Platformę Obywatelską.
O planach przekazania gnieźnieńskiego ZOL-u w struktury wojewódzkiego szpitala „Dziekanka” głośno jest już na całą Polskę. W dniu 4 lutego br. do Gniezna przyjechali redaktorzy telewizji TVP Alarm, którzy w swoim reportażu przedstawili wypowiedzi każdej ze stron.
Rodziny pacjentów publicznie prosiły i proszą o pomoc ….. czy prośby rodzin, niektóre bardzo rozpaczliwe trafią do urzędników, którzy tą „gnieźnieńską cesję” wymyślili.
Przed telewizyjnymi kamerami swój sprzeciw wyrazili mieszkańcy ośrodka. Osoby chore, które proszą o wsparcie. „To jest nasz dom ..” krzyczeli….
O pomoc prosili i proszą także pracownicy placówki. Szczególnie wzruszająca jest wypowiedź pracowniczki, która przez wiele lat wspólnie z koleżankami tworzyła ten ośrodek.
Przedstawiciel Narodowego Funduszu Zdrowia jednoznacznie zdementował nieprawdziwą informację, którą starosta Piotr Gruszczyński publicznie przekazywał. „Gnieźnieńska cesja” nie jest wymogiem NFZ … o czym pisaliśmy w artykule: Starosto Piotrze Gruszczyński, NFZ nie stawia żadnych… „NFZ nie stawiał warunków. NFZ kieruje się tym czy dana placówka medyczna świadcząca usługi spełnia wymogi NFZ i może zawrzeć umowę – a nie tym kto jest właścicielem gruntu, budynku i samej placówki!”
W reportażu wypowiedziała się również Paulina Stochniałek (członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego), o czym pisaliśmy w artykule: Czy to koniec układanki “gnieźnieńskiej…
W swojej wypowiedzi przed kamerami nie potrafiła dokładnie uzasadnić projektu o którym uprzednio mówiła mój projekt. Wspomniała o specjalizacji …. Argument mało przekonujący – tym bardziej, że Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie nie ma oddziału neurologicznego i oddziału rehabilitacji neurologicznej, który obecnie jest koniecznym i wymaganym miejscem powrotu do pełnej sprawności pacjentów po udarach i krwotokach mózgu o czym pisaliśmy w artykule: List od mieszkańców … do Prezydenta Miasta…
Na pytanie dziennikarza skierowane do starosty ” kiedy zaczęły się rozmowy żeby właśnie takie roszady nastąpiły”
- starosta Piotr Gruszczyński odpowiedział: „dokładnie rok temu”
- kontynuując temat dziennikarz zapytał: „to dlaczego ludzie dopiero teraz się dowiedzieli”
- na co starosta Piotr Gruszczyński rzekł: „Bardzo mi zależało, żeby ta sprawa nie ujrzała światła dziennego”
Każdy kto rozumie problem i zechce przyłączyć się do grupy pacjentów, ich rodzin i pracowników może dołączyć do grupy: facebook Obrona ZOL Gniezno
Tekst: Anna Nowak źródło: https://vod.tvp.pl/video/alarm,08022021,52194027
Chce się zaśpiewać Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy,
Mmm, orły, sokoły, herosy!?
Gdzie ci mężczyźni na miarę czasów,
Gdzie te chłopy!?
Wstyd dla waszego miasta, mali jak gnieźnieńskie króliczki.
Tragedia bezbronnych ludzi na oczach całej Polski. brrrrry Gniezno
Nie poddawajcie się, walczcie i nie wierzcie w żadne koncepcje. Nas zostawili, po protestach i krzyku, jesteśmy z Wami.