Tenis stołowy dźwiękowy wymyślił i opracował zasady gry w 2011roku, Poznaniak Leszek Szmaj, wieloletni pedagog, nauczyciel wychowania fizycznego i rehabilitant Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach.
Tenis stołowy dźwiękowy stworzony został z myślą o osobach niewidomych, jednakże zasady gry umożliwiają rywalizację również słabowidzącym i widzącym, ponieważ każdy uczestnik ma obowiązkowo założone na oczach gogle z zaciemnionymi szkłami.
Do gry potrzebny jest stół do tenisa stołowego, piłeczka tenisowa i dłonie, nie ma rakietek (!). Zamiast siatki, stół na połowę dzieli wiązka lasera.
Pod blatem stołu przymocowane są czułe mikrofony. Zawodnik rzuca tenisową piłeczkę a stojący po przeciwnej stronie stołu rywal musi ją złapać, żeby ja złapać musi się dobrze wsłuchać.
Leszek Szmaj jako twórca wskazał zalety tej gry:
Gra spełnia szereg funkcji terapeutycznych i rehabilitacyjnych. Ćwiczy echolokację, rozwija motorykę, koordynację słuchowo-ruchową, wzmacnia cierpliwość i wytrwałość. Wzmacnia też poczucie własnej wartości.
Podczas gry nie ma głośnego dopingu, jest cisza … ale są emocje!
Leszek Szmaj sprawił, że nawet osoby niewidome mogą grać w tenisa stołowego.
Obecnie tenis stołowy dźwiękowy to poważna dyscyplina sportu, w której każdego roku rozgrywane są mistrzostwa kraju.
Tekst: Anna Nowak źródło: facebook, YouTube
Dodaj komentarz