Trumnę zmarłego Stanisława Pyjasa niesie Lesław Maleszka ( polski dziennikarz, działacz opozycji w PRL tajny współpracownik Służb Bezpieczeństwa o pseudonimach „Ketman”, „Return”, „Tomek”, „Zbyszek) – jak obecnie wiemy – istnieje prawdopodobieństwo, że może on mieć związek ze śmiercią Stanisława Pyjasa (w okularach).
Stanisław Pyjas urodził się 4 sierpnia 1953 roku. Przeżył zaledwie 24 lata 7 maja 1977 roku w sieni jednej z kamienic krakowskich przy ul. Szewskiej znaleziono zwłoki studenta Stanisława Pyjasa.
Stanisław Pyjas należał do środowiska wspomagającego Komitet Obrony Robotników.
Krytycznego wieczoru (7 maja 1977) Stanisław Pyjas był obserwowany przez funkcjonariuszy SB. Prokuratura umorzyła wówczas śledztwo, uznając, że zebrany materiał dowodowy „prowadzi do wniosku, iż wyłączną przyczyną śmierci Stanisława Pyjasa był nieszczęśliwy wypadek spowodowany przez niego samego”. Zdaniem prokuratury najprawdopodobniej przyczynę tragedii stanowił fakt, że student znajdował się w stanie „poważnego stanu nietrzeźwości”, i potknięcie się o nierówności posadzki.
„Do dziś nie znaleziono winnych jego śmierci, ale środowiska opozycyjne są przekonane, że stoi za nią SB, bo wskazuje na to wiele dowodów. Komuniści od samego początku manipulowali w tej sprawie. Śmierć młodego opozycjonisty była zarzewiem powstania Studenckiego Komitetu Solidarności. O Stanisławie Pyjasie, okolicznościach jego śmierci, atmosferze tamtych dni opowiada Bronisław Wildstein najbliższy przyjaciel Pyjasa.” (źródło youtube.com)
„Trzech kumpli” – polski film dokumentalny z 2008 opisujący losy Stanisława Pyjasa, Lesława Maleszki, Bronisława Wildsteina w reżyserii Anny Ferens i Ewy Stankiewicz. Film to historia trzech kolegów z których jeden został zamordowany, drugi okazał się agentem SB, trzeci przez lata walczył o wyjaśnienie tajemnicy zabójstwa przyjaciela.
Tekst: Anna Nowak
Dodaj komentarz